Який навчальний заклад обрати?

Вже зараз перед молоддю постає питання: який професійно-технічний навчальний заклад, технікум, інститут, університет чи академію обрати. Підійти до цього потрібно дуже серйозно. Те, який навчальний заклад Ви оберете, позначиться на Вашій майбутній кар'єрі. Так що, для початку подумайте про бажані професії. Ви повинні ретельно подумати та вирішити, чим хочете займатися. Порадою допоможуть батьки, родичі або психолог в школі. Спробуйте пройти профорієнтаційний тест на визначення професійних здібностей, зараз їх досить багато.

При виборі потрібно враховувати Ваші здібності та досягнення в навчанні, навички та здатності, смаки та переваги. Якщо Ви вже визначилися зі спеціальністю, розпочинайте вибір вишу. Врахуйте, якщо спеціальність популярна, вибір навчального закладу ускладниться їхньою величезною кількість.

Отже, які ж критерії взяти до уваги при виборі навчального закладу, щоб не загубитися в морі пропозицій?

Фінанси. Як не сумно, але зараз дуже багато залежить від них. Тому насамперед потрібно визначитися, що Ви можете собі дозволити - місцевий навчальний заклад або іногородній, бюджетний чи платний варіант.

Престижність. Не варто довго пояснювати і доводити, що, чим довшою є історія навчального закладу, чим більше успішних людей закінчили в ньому навчання, тим він більш престижний і рівень освіти в ньому на порядок вищий новостворених закладів. Диплом такого навчального закладу буде цінуватися вище. До того ж навчальна база таких закладів зазвичай сучасніша і багатша, ніж в інших. Та й викладацький склад вселяє довіру і складається найчастіше з великого числа професури. Якщо Ваш вибір все ж випав на недавно створений навчальний заклад або тільки відкриту філію одного з відомих навчальних закладів, рекомендуємо поцікавитися ліцензією та рівнем викладачів. Бувають випадки, коли престижний навчальний заклад відкриває новий факультет, набирає студентів, навчає рік, а в потім виявляється, що ліцензія саме на цю спеціальність не підтверджена.

Державний чи приватний. До державних все ж більше довіри і у батьків абітурієнтів, і у роботодавців. Та й зарекомендувати вони себе, як правило, уже встигли. Але приватні ВНЗактивно розвиваються та удосконалюються.

Технічний чи гуманітарний. Звичайно, все залежить від обраної професії. Але не рідкісні випадки, коли типово технічні навчальні заклади відкривають гуманітарні факультети. Навряд чи варто особливо їм довіряти, адже у таких навчальних закладів роками напрацьований досвід в абсолютно протилежній галузі знань, відповідно якісну гуманітарну освіту вони навряд чи дадуть.

Денне чи заочне. Теж незайвим буде подумати, як ви плануєте навчатися. І заздалегідь дізнатися, чи є в закладі освіти заочне відділення.

Інші питання. Вибираючи ВУЗ, поцікавтеся, наскільки укомплектована бібліотека, чи є доступ до Інтернету. Інакше доведеться витрачати гроші ще й на навчальну літературу. Для молодих людей важливою є наявність військової кафедри і можливість туди вступити. Непогано дізнатися чи надається робоче місце по закінченню, чи є магістратура, аспірантура, можливість наукової роботи. Якщо Ви плануєте навчатися в іншому місті, то поцікавтеся наявністю гуртожитку, що належить ВНЗ та умовами проживання там.

На сьогоднішній день існує можливість подавати документи одночасно в декілька освітніх закладів. З одного боку це вигідно, адже ймовірність вступу збільшується, а з другого - кількість вступних випробувань буде більшою, а це додаткові хвилювання.

Вибір навчального закладу - це справа навіть не одного тижня. Підійдіть до неї з усією відповідальністю, адже в обраному університеті Вам доведеться провести декілька років. І пам'ятайте, що отримання диплома - це тільки перший крок, хоча й досить важливий, а подальший Ваш професійний успіх буде цілковито залежати від Вас.

Практичним помічником у виборі навчального закладу, спеціальності є встановлені в кожній школі Програмно-апаратні комплекси «Профорієнтаційні термінали».


Профорієнтаційна сторінка

Основні напрями профорієнтаційної роботи з учнями:

- професійна просвіта,

- професійне виховання,

- професійна діагностика

- професійна консультація учнів.

Профорієнтаційна робота складається з таких етапів:

  • професійна інформація,
  • професійна діагностика,
  • професійна консультація,
  • професійний відбір,
  • професійна адаптація.

Десять помилок при виборі професії

1. Не ставтесь до вибору професії як такого, що здійснюється один раз на все життя.
В любій сфері діяльності відбувається закономірна зміна занять, спеціальностей, посад, місць праці по мірі зростання досвіду і кваліфікації людини.


2. Розрізняйте поняття: посада, професія, спеціальність. Наприклад, головний лікар - це посада, лікар - професія, стоматолог - спеціальність.


3. Не вибирайте професію за її зовнішніми ознаками. Завжди намагайтеся глибше дізнатися про зміст професії, суттєві сторони повсякденної праці профісіонала.


4. Не піддавайтесь упередженням щодо тієї чи іншої професії. Мода на професії постійно змінюється, сьогодна одні професії престижні, завтра - інші. Але мода на професії не завжди встигає за змінами ринку праці.


5. Не перенось свої відношення до людини - представника тієї чи іншої професії на саму професію. Привабливі чи непримні особисті якості конкретної людини не завжди являються професійно важливими для тієї чи іншої професії.


6. Не ототожнюй навчальні предмети і професії. Світ професій значно ширший, ніж це можна уявити на основі переліку шкільних предметів.


7. Не вибирай професію "за компанію", під впливом товаришів.


8. Не вибирай професію, не вивчивши її, не проаналізувавши своїх особистих якостей, склади схему професіограми та психограми професії.


9. Не обирай професію, не оцінивши своїх фізичних та психічних особливостей.


10. Не поспішай робити свій вибір, якщо ти не отримав достатньої інформації про вимоги які висуває вибрана тобою професія.

учням....ЯКУ ПРОФЕСІЮ ОБРАТИ!!!

«Ким ти хочеш бути, коли виростеш?», - Мабуть, це питання входить в п'ятірку найпопулярніших питань, які дорослі люблять задавати зовсім маленьким дітям. Але от благополучно минули десять років шкільного життя, невблаганно насувається випускний бал, а сакраментальне «Ким бути?»Все сильніше тривожить душу і розум і дитини, що підросла, і його батьків. Ось тоді-то і виникає питання, яку професію обрати для себе і так, щоб ще не помилитися з вибором.
Що потрібно врахувати при виборі професії.
Корисна річ - тест на профорієнтацію - допоможе оцінити твої інтереси і риси характеру. Насамперед, гарненько обміркуй, чого ти хочеш від професії. У якій сфері діяльності тобі було б цікаво працювати, який спосіб життя ти плануєш вести, наскільки важлива для тебе висока заробітна плата і багато, багато іншого. І, звичайно ж, обов'язково врахуй свої здібності. Не варто мріяти про кар'єру програміста, маючи трійку з алгебри.
Ще одна корисна річ - тести на профорієнтацію. Що це таке? Як правило, це різноманітні твердження, з якими ти повинен погодитися або не погодитися. У таких тестах є питання по безлічі предметів - фізики, хімії, астрономії, літературі і іншим, крім того, вони допоможуть тобі оцінити твої інтереси і риси характеру, а іноді і рівень інтелекту.
Тести на профооріентацію є практично в будь-яких популярних збірниках психологічних тестів, так що ти цілком можеш пройти їх будинку самостійно, але все ж краще зробити це під час консультації з психологом. Він допоможе тобі зробити найбільш правильні висновки за отриманими результатами тесту і, в кінцевому підсумку, визначитися з вибором професії.
Крім того, непогано б проаналізувати, які професії зараз користуються особливим попитом у роботодавців, а на які попит виросте років через п'ять, коли ти закінчиш навчання. У першому випадку найкращий помічник - газети і сайти з працевлаштування, а в другому - прогнози соціологів, які можна знайти в інтернеті, і власний здоровий глузд.
Основні мотиви при виборі професії
Престиж професії і розмір заробітної плати - не найкращі мотиви при виборі професії. Насамперед, давай розділимо причини, які спонукають вибрати ту чи іншу професію, на зовнішні і внутрішні. Зовнішні причини пов'язані з впливом навколишнього середовища: думкою батьків, друзів, однолітків, бажанням добитися зовнішнього успіху або страхом осуду. За внутрішні причини відповідаєш ти сам - їх визначають твої здібності, нахили, звички і характер, і тільки вони.
Що ж найчастіше змушує сьогоднішніх молодих людей вибрати ту чи іншу професію?
Лідер списку мотивів - престиж професії. Мотив, в принципі, непоганий, однак у ньому самому криється пастка. У наші часи в фаворі різного роду економічні і юридичні спеціальності. Проте вже зараз на ринку праці починає відчуватися надлишок тих же бухгалтерів, особливо не мають вищої освіти. І що буде з попитом на юристів та економістів в майбутньому - можна тільки припускати. Висновок простий: при виборі професії її престиж не повинен застити очі; про нього потрібно пам'ятати, але спиратися на нього одного - навряд чи розумно.
Почесне друге місце при виборі професії займає високий заробіток: ким би не працювати, аби добре отримувати. І йдуть ледь закінчили школу дівчата танцівницями в стрип-бари, а хлопці їдуть на північ різноробочими.
Але навряд чи такий мотив як високий заробіток заслуговує того, щоб при виборі професії спиратися тільки на нього. Чому?
У нормі зростання заробітної плати безпосередньо залежить від зростання кваліфікації. Професії ж, де планка заробітної плати піднята спочатку високо, як правило, зростання кваліфікації не передбачають. Років через п'ять доходи офіціантки і початківця банківського службовця зрівняються, пройде ще кілька років - і дохід банківського службовця залишить заробіток офіціантки далеко позаду.
Головне, щоб був інтерес до самої професії, щоб вона стала улюбленою справою для вас. Інтерес до змісту самої професії, тобто внутрішня причина її вибору, знаходиться лише на третьому місці, а шкода. Той, для кого робота буде в радість, стає просто улюбленою справою, і працювати буде більш продуктивно і постійно самовдосконалюватися. І як нерозривно пов'язане з його успішною роботою, піде просування по службі і шанобливе ставлення з боку колег. Так, до фанатизму захоплений програмуванням хлопчина стає, зрештою, винахідником власної мови програмування і власником підприємства з розробки програмного забезпечення. Йому залишається шкодувати лише про те, що обов'язки керівника практично не залишають часу на те, щоб цілком віддатися улюбленій справі.
Умови праці теж відіграють свою роль у виборі тієї чи іншої професії. Втім, змінивши місце роботи, іноді можна суттєво змінити та умови праці, - деякі професії це дозволяють. Наприклад, геолог у польовій партії (намети, тайга, постійні відрядження) і геолог на посаді інженера-геолога на нафтовидобувному підприємстві (місто, офіс, ніяких відряджень) - випускники одного і того ж геологічного факультету.
Ще одна причина - доступність навчання. Одна справа - отримувати вищу освіту в рідному місті, де живеш, інше - їздити за тридев'ять земель. А якщо живеш в маленькому містечку, де всіх навчальних закладів - одне ПТУ, перейменоване в коледж? Неважко зрозуміти, що, ставлячи на чільне місце доступність навчання, ти істотно обмежуєш список професій.
На жаль, якщо говорити про доступність навчання в тих випадках, коли на безкоштовній основі у ВУЗ поступити не вдалося, то велике значення має висота оплати за навчання. Звичайно, і тут можна знайти вихід: взяти кредит у банку, підробляти вечорами, піти на заочне відділення, де плата нижче, - але все-таки отримати бажану спеціальність.
Легко помітити, що багато мотивів вибору тієї чи іншої професії, зрештою, обертаються помилками.
Найпоширеніші помилки при виборі професії
Вибір професії - ваша особиста справа, не піддавайтеся тиску батьків або товаришів Дотримання моді і забобонам. У всі часи одні професії вважалися престижними, інші ж більшість обивателів вважало, м'яко кажучи, негідними. Є, наприклад, такі люди - асенізатори. Хто хоче бути асенізатором?
А між тим, суспільству одно необхідні і економісти, і сантехніки, і медсестри, і адвокати. Так що, на перше місце став свої інтереси та здібності, і тільки потім - престижність професії. Інакше вивчишся, припустимо, на бухгалтера, а задоволення робота за фахом приносити тобі не буде.
Крім того, повагу одно викликають і простий робітник, і фахівець з вищою освітою, якщо вони обидва - професіонали у своїй справі.Donlcc не рекомендував би вибирати професію під натиском батьків або впливом товаришів також. Можна лише прислухатися до їхньої думки, адже вибір фаху - твоя особиста справа, ніхто не проживе через тебе твоє власне життя. Уяви, що ти пішов на економічний, тому що так хотіла мама. Минув рік, два або, що ще гірше, п'ять років - і ти зрозумів, як пристрасно ненавидиш всі ці формули і графіки, а робота в офісі здається тобі похмурим просиджуванням штанів. Зрозуміло, що при такому ставленні до навчання диплом теж не блищить гарними оцінками, і про те, щоб більш-менш пристойно влаштуватися за фахом не доводиться навіть мріяти. Чи не стане тоді шкода витрачених даремно років?Точно так само, якщо ти слідом за подругою мрієш вступити в медичну академію, задумайся, чи варто мріяти про кар'єру хірурга або стоматолога, якщо побачивши найменшої подряпини в тебе паморочиться голова.
Чи замислювалися ви, скільки років каторжної праці було покладено балериною на те, щоб домогтися успіху? Захоплення тільки зовнішньою або приватною стороною професії, не розуміння того, що ще тобі належить на тій чи іншій роботі. Наприклад, ви бачили, як балерина пурхає по сцені, наче метелик. Чи хочеться, милуючись нею, замислюватися про те, скільки років каторжної праці було покладено на те, щоб добитися такої легкості?
Незнання або недооцінка деяких своїх фізичних особливостей і недоліків - одне з помилкових направляючих при виборі професії.
З хворим серцем шлях у льотчики закритий. Алергікам протипоказані професії хіміка чи перукаря. Нерозумно мріяти про роботу, здатної погіршити стан твого здоров'я. Ще гірше, коли просто не знаєш заздалегідь і навіть не підозрюєш, що через якийсь час дадуть про себе знати проблеми зі здоров'ям. В окремих випадках здоров'я стає непереборною перешкодою для отримання тієї чи іншої роботи.У кожному разі, не варто ставитися до вибору професії, як до чогось незмінного, що раз і назавжди визначить твою долю. Попереду у тебе довге життя, в якій, мабуть, знайдеться місце і підвищенню кваліфікації, і освоєння суміжних спеціальностей, а то й радикальної зміни роду діяльності.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати